Etter flere møter og god dialog mellom bransjeorganisasjonene og Skatteetaten er det besluttet følgende:
Regnskapsførere og revisorer kan søke om ytterligere utsettelse for levering av skattemelding på vegne av inntil 10 prosent av klientene. Dette gjelder bare for klienter som allerede har fått utsatt frist til 30. juni. Ny frist for å levere blir da 21. august 2023.
For å benytte seg av denne utvidede muligheten, må man søke via løsning for utsettelse på skatteetaten.no. Muligheten for å søke åpner tirsdag 27. juni og stenger fredag 30. juni kl. 12.00. Det gis ikke utsettelse utover 21.august 2023.
Søknadsløsningen MÅ benyttes, men siden er ikke oppdatert enda. Som nevnt åpner løsningen på nytt på tirsdag.
Grunnen til at det har tatt litt tid å få dette på plass er at det krever kodeendring i løsningen for å søke om utsettelse, og i andre systemer der frist registreres og benyttes i ulike prosesser.